Wejście na rynek pracy oraz poszukiwanie zatrudnienia to nie lada wyzwanie dla każdej młodej osoby. Bywa stresujące, ale gdy już uda się znaleźć pracę marzeń, pozostaje pamiętać o właściwym dopracowaniu szczegółów umowy i wynegocjowaniu warunków. Ważne jest także właściwe przygotowanie się do pierwszego dnia w nowej pracy.
Podstawą jest podpisanie z pracodawcą umowy, w której znajdą się wszystkie warunki współpracy, w tym zostanie określone wynagrodzenie. Ważne jest, aby dopilnować terminu jej zawarcia. Powinno to nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Po stronie pracodawcy spoczywa obowiązek sporządzenia prawidłowej, formalnej umowy.
Pracodawca może zaproponować następujące typy umów o prace:
Każdy pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie na swoje konto do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli podpisywana jest umowa na cały etat, pracownik musi otrzymać przynajmniej minimalne wynagrodzenie, które każdego roku jest na innym poziomie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Płaca_minimalna).
Każdy nowy pracownik musi odbyć szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli BHP. Jest ono przygotowywane zgodnie ze specyfiką stanowiska, jakie obejmujesz. Zostaniesz wysłany również na badania lekarskie, na podstawie których zostanie stwierdzona Twoja zdolność do pracy.
Nie powinno również być dla Ciebie zaskoczeniem, że pracodawca będzie posiadał wszystkie Twoje akta osobowe, a także przynajmniej na okresie próbnym będzie prowadził ewidencję osiągnieć, czasu pracy, a także będzie zbierał inne informacje mające dać mu odpowiedź, czy wypełniasz swoje obowiązki zgodnie z jego oczekiwaniami. Pierwsze trzy miesiące będziesz więc pod pełnym nadzorem. Warto w tym czasie wykazać się jak najlepszymi kompetencjami oraz umiejętnościami, aby zachować stanowisko na dłużej.
Pracodawca podpisując umowę z pracownikiem zobowiązuje się także do jego zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego w ciągu 7 dni od zatrudnienia.
Pierwszy dzień pracy może być stresujący, ale nie musi. Podstawą jest, aby wyspać się i maksymalnie odprężyć. Dzięki temu wejdziesz do nowego miejsca pracy z pełną energią, zaangażowaniem i chęcią do zdobywania nowych umiejętności.
Wszystkie rzeczy, które masz ze sobą zabrać do pracy przygotuj dzień wcześniej. Zaplanuj także strój. Unikniesz dzięki temu pośpiechu z samego rana. Ważne jest, aby na dojazd do pracy zaplanować odpowiednio dużo czasu. Niemile widziane jest spóźnienie się pierwszego dnia. Trzeba przewidzieć korki, awarię komunikacji miejskiej czy inne losowe sytuacje, które mogą utrudnić dotarcie do pracy na czas.
Pierwszy dzień pracy może być na tyle stresujący, że zapomnisz o jedzeniu. Jest to duży błąd. Posiłek da energię i zapewni koncentrację, dlatego warto albo zabrać lunch z domu, albo dowiedzieć się, czy na miejscu jest możliwość wykupienia wyżywienia.
Komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktów są niezwykle ważnymi cenami. Nikt w nowym miejscu pracy nie będzie Cię znał, dlatego ważne jest, aby wyciągnąć rękę i przywitać się ze wszystkimi. Pokonana zostanie dzięki temu podstawowa bariera społeczna. Nawiązanie pozytywnych relacji ze współpracownikami w pierwszym dniu da szansę na stworzenie miłej atmosfery.
Oczywiście najważniejsze jest to, aby w pierwszym dniu pracy wykazać się zaangażowaniem, kreatywnością oraz chęciami. Pokazanie się z jak najlepszej strony powinno być Twoim celem. Wdrożenie się w nowe obowiązki zajmie trochę czasu, ale ważne jest skupienie i koncentracja na tym, jaki zakres obowiązków został Ci przydzielony.