Jak w prawidłowy sposób przygotować CV?

Trzeba mieć świadomość, że pracodawca nad każdym CV spędza średnio 6 sekund! To naprawdę niewiele. Tym bardziej istotne jest, aby przygotować je w niezwykle ciekawy i wyróżniający sposób. Przede wszystkim dokument musi być czytelny, inaczej od razu trafi do kosza. Przemyślane i we właściwy sposób zaprojektowane CV zwiększy Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.

cv

1.Podstawowe dane w CV

Zaraz pod imieniem i nazwiskiem umieść stanowisko, na jakie aplikujesz. Tym samym pokażesz, że Twoja oferta jest skrojona na miarę tej aplikacji. W CV nie może również zabraknąć umiejętności oraz osiągnięć zawodowych. Najlepiej te informacje umieścić w widocznym miejscu.

Podczas przygotowywania CV używaj kolorów, pogrubień i odstępów. Nie używaj żadnych elementów, które mogłyby odciągnąć wzrok pracodawcy od najważniejszych informacji.

2. Skomponuj we właściwy sposób podsumowanie zawodowe

Rekruter zawsze w pierwszej kolejności patrzy na doświadczenie, jakie posiada kandydat na dane stanowisko. Możesz być pewny, że Twoje podsumowanie zawodowe pracodawca przeczyta w pierwszej kolejności, dlatego musi ono być opracowane w niezwykle staranny sposób. W tym miejscu warto także umieścić wszystkie osiągnięcia zawodowe, w szczególny sposób wyróżniając te, które pokrywają się z umiejętnościami wymaganymi do objęcia stanowiska, na jakie aplikujesz. Tworząc podsumowanie zawodowe wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Z dostępnych statystyk wynika, że tej rubryki nie ma w 9 na 10 CV.

Jak powinno wyglądać profesjonalne podsumowanie zawodowe?

  • Napisz kilka słów o sobie, zaznaczając kim jesteś z zawodu i jak długo pracujesz w branży.
  • Podaj kilka dokonań zawodowych, a także umiejętności, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.
  • Określ, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, i jakie są Twoje cele zawodowe.

3. Przedstaw posiadane umiejętności

Dużym błędem popełnianym przez wielu kandydatów jest umieszczanie umiejętności na samym dole życiorysu. Takie rozwiązanie sprawia, że wielu rekruterów nie zauważy ważnych cech, które przemawiają na Twoją korzyść. Dobrym rozwiązaniem jest więc umieszczenie najważniejszych umiejętności w widocznym miejscu, najlepiej na samej górze. Ważne jest również, aby na przykładzie określić stopień zaawansowania posiadanych umiejętności. Jeżeli zarządzasz ludźmi, napisz ile osób Ci podlega.

4. Jak opracować dział: wykształcenie?

Jeżeli masz duże doświadczenie zawodowe, nie skupiaj się na opisywaniu ze szczegółami wykształcenia. Tytuł magistra czy ukończone liceum mają najmniejsze znaczenie, jeżeli dysponujesz bardzo długim stażem. Oczywiście, nie należy pomijać wykształcenia, jeżeli określa ścieżkę kariery, na przykład w takich zawodach jak lekarz czy prawnik.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową, wpisz do CV działalność w kole naukowym oraz w innych akademickich organizacjach. Z czasem jednak te wiersze powinny zniknąć ze spisu.

5. Rozsądnie rozsyłaj CV

przedstawienie cv pracodawcyMasowe aplikowanie do wielu firm nie ma najmniejszego sensu. Warto wykazać się analitycznym myśleniem i podejść do sprawy strategicznie. Wysyłając dopasowane do wymagań pracodawcy CV, masz większe szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Uniwersalne CV w dzisiejszych czasach się nie sprawdza. Jeżeli nie zostaną w nim podkreślone ważne dla pracodawcy informacje, Twoje CV będzie kolejną bezwartościową kartką papieru. Dopasowanie CV do wymagań pracodawcy to podstawa.

Gotowe wzory CV znajdziesz tutaj: https://interviewme.pl/blog/wzory-cv.