Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj zasady, o których musisz pamiętać!

Konkurencja na rynku pracy, szczególnie na bardzo dobrze płatne stanowiska jest bardzo duża. Młodzi ludzie chętnie szkolą się, zdobywają nowe umiejętności i poszukują pracy marzeń. Rekruterzy mają natomiast coraz lepsze narzędzia do prześwietlania i testowania potencjalnych kandydatów, dlatego osoba poszukująca pracy musi bardzo dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pomyślnie przejść rekrutację.

Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, żadna rozmowa kwalifikacyjna nie będzie dla Ciebie straszna.

przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

1.Zadbaj o strój

Twój strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być formalny, ale wygodny. Nie zakładaj ani zbyt ciasnej sukienki, ani zbyt opiętej koszuli. Najlepiej przygotuj go dzień wcześniej. Zawsze dobieraj rodzaj ubioru do branży, w której szukasz pracy. Inaczej ubierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko trenera fitness, a inaczej jeżeli chcesz rozpocząć pracę jako dyrektor w korporacji.

2. Staw się na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie

Profesjonalistę można poznać po tym, że na umówione spotkanie stawia się na ustaloną godzinę, a nawet kilka minut wcześniej. Lepiej zjawić się 10 minut przed czasem niż 5 minut po ustalonej godzinie.

3. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której starasz się o pracę

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, warto poznać kilka podstawowych faktów na temat firmy:

  • kiedy powstała,
  • kto jest jej właścicielem,
  • podstawowy profil działalności,
  • produkty/usługi/grupa docelowa.

Dowiedz się także jak najwięcej o stanowisku, na które aplikujesz. Będziesz w stanie dzięki temu przedstawić mocne strony, które usytuują Cię w gronie najlepszych kandydatów.

4. Uśmiech na twarzy to podstawa

Rekruter, gdy zobaczy, że jesteś osobą uśmiechniętą, rozluźnioną i pozytywnie nastawioną do życia od razu inaczej zacznie prowadzić rozmowę. Takie nastawienie powinno przejawiać się zarówno w uśmiechu na twarzy, ale także w pewnym uścisku dłoni i odpowiednio dobranym do typu rozmowy tonie.

pozytywne nastawienie jest ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej

5. Aktywnie uczestnicz w rozmowie

Umiejętność słuchania i odpowiadania na postawione pytania jest niezwykle ważna nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także w codziennym życiu. Ważne jest właściwe interpretowanie intencji przedmówcy i właściwe reagowanie na wypowiedziane zdania. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do pytania, które zostało zadane, nie bój się poprosić o rozwinięcie myśli, czy też ponowne powtórzenie. Dzięki temu będziesz w stanie w precyzyjny sposób odpowiedzieć na pytanie, a to dla rekrutera jest najważniejsze.

Ważne jest także, aby na rozmowę kwalifikacyjną przygotować kilka pytań do przyszłego pracodawcy. W ten sposób wykażesz się inicjatywą, jak i aktywnością.

6. Przygotuj krótkie „wystąpienie” o sobie

Właściwa prezentacja jest niezwykle ważna podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Warto przygotować informacje o posiadanych umiejętnościach, kwalifikacjach zawodowych, zainteresowaniach, osiągnięciach, jak i kilka interesujących faktów, które będą w stanie przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Warto także opracować swoje słabe i mocne strony, w taki sposób, aby Twoje wady i tak przemawiały na korzyść i stawiały cię w bardzo dobrym świetle.

Wiele ciekawych informacji na temat tego, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna, i jak się do niej przygotować znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=t7XF18bdlWY.

Pytania, które padają praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej

  1.  Wymień swoje słabe i mocne strony.
  2. Dlaczego chcesz rozpocząć pracę w naszej firmie?
  3. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?
  4. Dlaczego zmieniasz pracę/chcesz iść do pracy?
  5. W jakim miejscu widzisz siebie za 5 lat?