Staż – szansa na zdobycie doświadczenia czy strata czasu?

Posiadane doświadczenie zawodowe ma wpływ na to, jakie masz szanse na znalezienie dobrze płatnej, prestiżowej i rozwijającej posady. Można zdobyć je jeszcze w trakcie nauki udając się na staż w wybranej firmie. Ta forma kształcenia ma wiele zalet. Nie należy traktować tego jako obowiązek i formalność, ale jako szansę na zdobycie umiejętności, którymi można będzie wykazać się w dalszej karierze zawodowej. Warto spróbować sił w branży, która związana jest z kierunkiem studiów. To również pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy podjęliśmy rozsądną decyzję udając się na te studia.

Dlaczego warto wybrać się na staż?

  • Możliwość zdobycia kompetencji miękkich – komunikatywność, zarządzanie czasem, umiejętność pracy w grupie, innowacyjność, umiejętność pracy pod presją czasu to umiejętności, które powinien posiadać każdy pracownik. Choć wydają się one powszechne, nie każdy potrafi wcielić je w życie i w odpowiedni sposób zastosować. Właśnie dlatego warto wybrać się na staż, aby przetestować umiejętności w praktyce.
  • Szansa na weryfikację planów zawodowych – czasem jedynie w naszej głowie jesteśmy najlepszymi specjalistami. Rzeczywistość bywa jednak różna. Próbując swoich sił w zawodzie, będzie można przekonać się, czy faktycznie się do tego nadajemy. Co innego studia, a co innego praca zawodowa.
  • Możliwość rozbudowania sieci kontaktów – praca to ludzie. Wchodząc w strukturę firmy można będzie zawrzeć znajomości, dzięki którym w późniejszym czasie łatwiej będzie odnaleźć się na rynku pracy. Nawiązanie dobrych relacji ze współpracownikami może poskutkować poleceniem na pełnowymiarowe stanowisko po zakończeniu studiów.
  • Szansa na dodatkowy zarobek – dla studenta każdy grosz się liczy. Nie wszystkie staże się darmowe. Są także programy, w ramach których można dostać niewielkie wynagrodzenie. Zawsze coś. Nie będzie się miało wtedy poczucia pracy za darmo. To również zwiększa motywację do starania się i rozwijania.
  • Szansa na zdobycie pracy – wiele jest przykładów, że po stażu młodzi ludzie od razu otrzymywali propozycję zatrudnienia. Niektórzy pracodawcy byli nawet skłonni na nich poczekać, aż zakończą studia. Wystarczy tylko wykazać się zaangażowaniem, mieć chęć do zdobywania nowych umiejętności, a pracodawca na pewno to doceni.